ile wazy kostka brukowa
Ile waży kostka brukowa?
12 kwietnia 2021

Jaka kostka brukowa na podjazd?

Wraz ze zmianą trendów w budownictwie mieszkaniowym coraz częściej można usłyszeć pytanie „Co na podjazd?”. Właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się, jak estetycznie i trwale wykończyć podjazd przed domem, aby móc z niego korzystać przez długi czas bez konieczności przeprowadzania licznych napraw. Jedną z najlepszych alternatyw jest kostka brukowa. Kostka brukowa oferuje wysoki komfort użytkowania, a zarazem daje możliwość tworzenia niezwykle estetycznych i wyszukanych wzorów. Jej dodatkową zaletą jest możliwość czyszczenia i zabezpieczenia materiału przed nadmiernym absorbowaniem zanieczyszczeń, co przekłada się na estetykę podjazdu i otoczenia wokół domu.

Co jeszcze przemawia na korzyść kostki brukowej?

Wybór kostki brukowej niesie za sobą wiele zalet i korzyści:

  • stosunkowo łatwe i szybkie ułożenie skraca czas, w którym nie możemy korzystać z podjazdu przed domem do absolutnego minimum,
  • korzystne właściwości użytkowe przekładają się na możliwość długiej eksploatacji materiału (kostka jest oporna na ścieranie oraz eksploatację w wymagających warunkach zewnętrznych, jest odporna na mróz i wilgoć),
  • możliwość przedłużenia żywotności podjazdu poprzez odpowiednie czyszczenie i konserwację materiału.

Wiemy już, że na podjazd najlepiej nadaje się kostka brukowa, ale jaka? Czy wybór konkretnego gatunku lub parametrów fizycznych materiału ma znaczenie?

Brukowanie podjazdu pod samochód osobowy i ciężarowy

To czy podjazd będzie solidny i trwały zależy od odpowiedniego utwardzenia położenia oraz doboru grubości elementów, którymi zostanie wyłożony. W tym przypadku grubości kostki brukowej. Odpowiednie utwardzenie podłoża i dobór materiału nawierzchniowego pozwala uniknąć problemów z zapadaniem się podjazdu i tworzeniu nierówności, które przyspieszają degradację nawierzchni.

Grubość materiału nawierzchniowego należy dobierać adekwatnie do przeznaczenia podjazdu czy parkingu:

  • bruk o grubości 6 cm dla samochodów osobowych,
  • bruk o grubości minimalnej 8 cm w przypadku pojazdów ciężarowych.

Alternatywą w przypadku nowoczesnego podjazdu może być wielkoformatowa płyta betonowa. Wielkoformatowe płyty betonowe oferują takie same właściwości jak kostka brukowa i tak samo się je układa. Jest to jednak rozwiązanie niszowe, po które inwestorzy sięgają znacznie rzadziej niż po kostkę brukową.

Co na podjazd? Czy warto ułożyć kostkę we wzór?

Układanie kostki brukowej zgodnie z wzorem jest na ogół droższe niż układanie kostki brukowej jednokolorowej. Jednak efekt wizualny jaki uzyskujemy jest o wiele ciekawszy i z pewnością przekłada się na to, jak postrzegana jest nasza nieruchomość. Pośrednio również na jej wartość rynkową i większe zainteresowanie w momencie ewentualnej sprzedaży.

jaka kostka brukowa na podjazd

Komentarze są wyłączone.